ilknur, nil & nazlı

"Çağrımız şu oldu: Bedeniyle bir şey yapmasını bilen ve bundan zevk alan herkes bunu paylaşabilir. Gelin, birlikte bu paylaşım alanlarını yaratalım...”

  • Instagram
KATK 3.png

NİL DELAHAYE

Fiziksel pratiklerde yer alan ve yeniden inşa edilen güç ilişkilerin ve ayrımcılıkların analizi ve çözümlemesiyle herkesin bedensel haklarına ve özgürlüklerine erişimine çalışan İstanbul merkezli Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi Derneği BoMoVu'nun ortak kurucularındandır. 1986'da Paris'te doğan Nil, lisansını Institut National des Langues et Civilisations Orientales'de bitirdikten sonra 2008'de İstanbul'a taşınıp Kültür Yönetimi yüksek lisans tezini Sahra Altı Afrikalı sanatçı göçmenler ve azınlıkların kültürel hakları üzerine yazdı. İki yıl boyunca İstanbul'daki BM'nin Uluslararası Göç Örgütü'nde proje asistanı olarak çalıştıktan sonra 6 aylığına Hrant Dink Vakfı bursiyeri olarak Yerevan'a taşındı ve orada Capoeira Angola sporunu kullanan bir diyalog programı geliştirdi. 2020'de, Tayland'daki Chulalongkorn Üniversitesi'nde Rotary Barış Programı’na katıldı. BoMoVu'nun 2016'daki yönetim kurulu başkanlığını yürütmenin yanısıra, Bilgi Üniversitesi'nde sosyal değişim için spor programları geliştirme üzerine ders veriyor. Nil, BoMoVu'da ırkçılık karşıtlığı, barış, toplumsal cinsiyet ve kapsayıcılık üzerine projeler geliştiriyor ve yürütüyor.

İLKNUR HACISOFTAOĞLU

İlknur Hacısoftaoğlu İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümünde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır. Lisans eğitimini Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde sosyoloji bölümünde, yüksek lisans ve doktora eğitimini Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi spor sosyolojisi programında tamamlamıştır. Oyunun Ötesinde: Spor Sosyolojisi Çalışmaları kitabının editörlerindendir. Toplumsal cinsiyet ve spor alanında yayınları bulunan Hacısoftaoğlu, sporda kadın, erkeklik ve taraftarlık alanlarında çalışmalarını sürdüren Hacısoftaoğlu aynı zamanda BoMoVu’da yönetim kurulu üyesidir.

NAZLI DURAK

Nazlı 1997 doğumlu. Müzik, tiyatro ve dans çevresinde bir hayat kurma hayaliyle, lisans eğitimine MSGSÜ Çağdaş Dans Ana Sanat Dalı’nda devam etti, diğer yandan oyunculuk da yapıyor. Kendisine iyi gelen bu hayat pratiğini başkaları ile paylaşabileceği sivil toplum alanını 2016 yılında BoMoVu derneğiyle yolu kesişince keşfetti. Bedenlerin taşıdığı kültürel ve cinsel kimliklerin zenginliğini sanat ve beden hareketini kullanarak ortaya çıkarmayı önemsiyor. Hip-hop kültürünün gücüne inanarak sahada araç olarak bu dansı kullanıyor, çocuklar ve ergenlik çağındaki kızlar ile çalışıyor. Kız çocuklarının güçlenmesi üzerine GurlsTalk bünyesindeki Made to Play fonu ile "Ben de Böyleyim" projesini geliştirdi ve uyguladı. Diğer yandan çeşitli tiyatro ve dans grupları ile proje bazlı çalıştı. Kendini geliştirmek için Türkiye'den ve yurtdışından eğitimler almaya devam ediyor. Kendi sanatsal üretiminin temeline hafıza, kültürel kimlik, toplumsal cinsiyet gibi konuları almayı hedefliyor.